Karmienie piersią noworodka – co warto wiedzieć?
Karmienie piersią noworodka jest zupełnie normalnym zjawiskiem, jednak może ono nieść za sobą wiele trudności. Mamy bez doświadczenia bardzo często mają problem z prawidłowym ułożeniem maleństwa. Nie można również nie wspomnieć o rozmaitych problemach z laktacją. Podczas karmienia tworzy się niezwykła więź pomiędzy rodzicielką, a jaj pociechą. Czasami jednak zachodzi konieczność wdrożenia mleka modyfikowanego.
Pierwsze karmienie piersią po porodzie
Prawdą jest, że mleko matki posiada w swoim składzie szereg składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie malucha m.in. układ odpornościowy. Pierwsze karmienie piersią noworodka powinno mieć miejsce około godzinę po porodzie. Oczywiście dotyczy to kobiet, które nie borykają się z komplikacjami. W przypadku cesarskiego cięcia pociechę można zobaczyć dopiero po czasie.
Maluch powinien zostać położony na klatce piersiowej matki. Bardzo często obserwuje się zjawisko „pełzania do piersi” – noworodek robi to zupełnie instynktownie. Trzeba jednak uwzględnić, że każde dziecko jest inne. Wykwalifikowany personel medyczny z pewnością pomoże ułożyć smyka w taki sposób, aby chwycenie piersi nie stanowiło problemu. Bywa jednak tak, że złapanie sutka jest dla dziecka ogromnym wyzwaniem. Brak pożywienia wywołuje w nim frustrację, co może zakończyć się prawdziwą histerią. Dla kobiety jest to źródłem wielkiego stresu.
W sytuacji, gdy noworodek nie potrafi ssać piersi zalecane jest odciąganie pokarmu. Z tego względu dobrze jest zabrać ze sobą do szpitala laktator. Odciąganie mleka jest również konieczne w przypadku zaistnienia komplikacji (np. wynikających z przedwczesnego porodu).
Prawidłowy chwyt piersi
Już od samego początku należy zadbać o to, aby dziecko prawidłowo chwytało pierś. Należy skierować brodawkę na podniebienie malucha. Powinien on chwycić sutka wraz z jego otoczką. Dzięki temu pobieranie pokarmu będzie przebiegać sprawie i niekłopotliwie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc personel szpitala (np. położną). Jest to spore wsparcie dla mam bez doświadczenia, które maja prawo nie wiedzieć, w jaki sposób właściwie trzymać swoją pociechę.
Zdarza się tak, że dziecko nie chwyta piersi prawidłowo. Może to skutkować dyskomfortem, a nawet bólem. Karmienie nie powinno być dla matki nieprzyjemne. Nieprawidłowy chwyt brodawki stwarza również ryzyko braku pokarmu – dziecko nie pobiera mleka, pomimo tego, że jest przystawione do piersi.
Częstotliwość karmienia piersią
Nie można jednoznacznie powiedzieć, z jaką częstotliwością należy karmić noworodka piersią. Pierwszej doby maluch może wymagać przystawiania co chwilę – nie każda próba zakończy się sukcesem. Mniej więcej od 2-4 dnia po porodzie należy karmić maluszka od 8 do 12 razy dziennie.
Czas trwania karmienia uzależniony jest od dziecka. Jednorazowa sesja może trwać 10 minut, a nawet 1 godzinę. Łatwo rozpoznać, czy smyk jest głodny, czy potrzebuje bliskości matki. Dla niego przystawienie do piersi działa uspokajająco i odprężająco. Właśnie dlatego wiele szkrabów zasypia podczas karmienia.