Jak skutecznie dbać o drewnianą podłogę?

Jak skutecznie dbać o drewnianą podłogę?

jak czyścić drewno

Drewniana podłoga jest jedną z najbardziej wymagających powierzchni. Mimo tego to właśnie ona zdobywa największą liczbę sympatyków. Jak dbać o drewnianą podłogę?

Pielęgnacja drewnianej podłogi nie jest wcale, aż tak czasochłonna, jak mogłoby się wydawać. Stosując kilka prostych zasad, z łatwością można zapewnić drewnianemu parkietowi w swoim mieszkaniu pięknego wyglądu przez długie lata.

Codzienna pielęgnacja

Aby podłoga przez długi czas zachowała swój naturalny wygląd, a jej estetyka nie ulegała szybkiemu zniszczeniu należy zapamiętać jedną zasadę – regularność. Chociaż częste sprzątanie może wydawać się dla wielu osób prawdziwą zmorą z najgorszych koszmarów sennych to niestety, ale ta informacja ich nie ucieszy. Drewniane podłogi lubią być rozpieszczane. Dlatego za każdym razem, kiedy tylko na podłodze będą widoczne świeże zabrudzenia, trzeba je odkurzyć lub zamieść.

Wszystkie niewielkie elementy, które nagminnie lądują na podłodze, mogą przyczyniać się do niewielkich porysowań podłogi. Oczywiście drewniana podłoga tak łatwo się nie podda. Jednak po dłuższym czasie szorowania po niej nieregularnymi i ostrymi fragmentami, jak kawałki szkła z potłuczonego talerza, zaczną pojawiać się niewielkie rysy.

Dlatego najważniejsze jest, aby podłoga była regularnie zamieciona. Dla wszystkich tych, którzy za częstym sprzątaniem nie przepadają, na pewno pocieszająca będzie informacja o tym, że drewno nie przepada za wodą. W związku, z czym należy podłogę myć nie częściej niż raz w tygodniu. Do tego zadania najlepiej użyć płaskiego mopa oraz specjalnego preparatu do mycia drewna.

Płaski mop zniweluje nadmiar wody, a co najważniejsze przy myciu podłóg rozłoży równo warstwę wody. Dzięki czemu krople nie będą zbierać się w jednym miejscu intensywniej.

Nie można zapomnieć również o zabezpieczeniu mebli specjalnymi filcami. Dzięki temu w trakcie przesuwania krzeseł lub innych mebli nie dojdzie do zarysowań.

Okazjonalna pielęgnacja podłogi

Raz na kilka lat drewnianą podłogę powinno się zakonserwować. Do wykonania tego zadania należy użyć specjalnego preparatu, który zaimpregnuje deski oraz przedłuży ich żywotność.

Do zakonserwowania podłóg konieczny jest olej konserwujący, polerka oraz dużo cierpliwości. Jeśli jednak nie chcemy sami wykonywać takiej czynności lub mamy pytania dotyczące prawidłowego przeprowadzanie takiego zabiegu, najlepiej skontaktować się z profesjonalistami z firmy Floorzone, którzy o podłogach wiedzą wszystko.

Podsumowując, aby odpowiednio dbać o podłogę drewnianą należy:

  1. Regularnie zamiatać powierzchnię,
  2. Myć podłogę wyłącznie płaskim mopem,
  3. Stosować wyłącznie specjalne preparaty do drewna,
  4. Co kilka lat konserwować podłogę.

Zadbanie o jakość podłogi nie jest zadaniem niemożliwym. Wymaga ona jednak pewnej dyscypliny. Jeśli pielęgnacja podłogi odbędzie się zgodnie z powyższymi zasadami, to drewniana podłoga przez wiele lat będzie prezentować się nienagannie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *