Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu jest powszechnie występującą dolegliwością wśród kobiet. Szacuje się, że nawet do 10% kobiet do 40 roku życia, i co druga po przejściu menopauzy, jest dotknięta tym problemem.
W większości wypadków dolegliwości te są ukrywane nie tylko przed bliskimi, ale nawet przed lekarzami.
Przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu jest schorzeniem przewlekłym, które nieleczone będzie stopniowo przybierało na sile. Najczęściej pojawia się u osób w średnim wieku, z powodu obniżenia u nich wydzielania hormonów płciowych. Jednak w coraz większym stopniu dolegliwość ta dotyka również osoby sporo młodsze.
Jej przyczyn nie da się dokładnie i precyzyjnie określić. Niejednokrotnie potrafią one być bardzo zróżnicowane i wielokierunkowe. Najczęściej jednak nietrzymanie moczy dzielimy na 3 rodzaje:
– wynikłe z wysiłku, co spowodowane jest nieprawidłowym funkcjonowaniem mechanizmu zamykania się cewki moczowej
– związane z przepełnieniem pęcherza, którego powodem jest wada anatomiczna u kobiet, np zagięcie cewki moczowej, lub w przypadku mężczyzn powiększenie prostaty
– związane ze schorzeniem układu nerwowego, który powodując niekontrolowane skurcze, doprowadza do uwalniania się moczu.
Leczenie nietrzymania moczu
W przypadku wystąpienia pierwszych problemów z nietrzymaniem moczu, konieczna jest bezzwłoczna wizyta u urologa, neurologa, a w przypadku kobiet również ginekologa, celem przeprowadzenia badań diagnostycznych.
Po dokonanej diagnozie wprowadzone zostaje leczenie nietrzymania moczu, które zależnie od stopnia schorzenia, przebiegać może na trzy różne sposoby:
– ćwiczeniami, mającymi na celu wzmocnienie mięśni miednicy
– farmakologiczne w postaci leków hormonalnych i antycholinergicznych, które powodują zwiększenie pojemności pęcherza oraz ograniczają jego mimowolne skurcze
– zabiegiem operacyjnym, który zwykle jest ostatecznością stosowaną jedynie w najcięższych przypadkach